Fizykę określa się jako naukę przyrodniczą. A to dlatego, że skupia się na zagadnieniach związanych z naszą planetą i otaczającą nas przyrodą. Warto jednak pamiętać, że fizyka to także nauka o kosmosie i Wszechświecie. Czego dowiemy się z lekcji fizyki? Co do zaoferowania mają twórcy podręcznika Fizyka 1 dla każdego dla klas pierwszych?

Dlaczego coś się wydarzyło?

Choć fizyka to jedna z bardziej skomplikowanych nauk, to także wiedza oferująca niezwykle atrakcyjne treści. Bez względu na to, jakiemu obszarowi fizyki się przyjrzymy, zawsze znajdziemy w niej coś, co zafascynuje przeciętnego człowieka. Nie powinno więc dziwić, że podręczniki do tego przedmiotu coraz chętniej stawiają na formę wizualną oraz praktyczną. Bo to właśnie one sprawiają, że uczniom łatwiej przychodzi zrozumienie złożonych teorii fizycznych czy wytłumaczenie pewnych zjawisk. Warto przy tym zauważyć, że wiedza, którą wyniesiemy z lekcji, przyda nam się w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości. To także wiedza praktyczna i użyteczna pozwalająca na oszczędność czasu i pieniędzy.

Zrozumieć świat

A co z przyszłością? Fizyka pożądana jest w takich zawodach jak: inżynier, reżyser dźwięku, naukowiec, lekarz, wynalazca czy specjalista w dziedzinie nowych technologii. Wbrew pozorom jest to nauka, która wciąż się rozwija, a odkrycia w jej zakresie należą do tych najbardziej przełomowych. Dlaczego? Bo wiele z nich wpływa na branżę technologiczną, pozwalając jej na testowanie nowych rozwiązań, praktycznych wynalazków czy sięganie po zupełnie nowe źródła energii.

Kilka przykładowych pytań, na które odpowiada fizyka:

– dlaczego, gdy włożymy przedmiot do wody, ten sprawia wrażenie zniekształconego,

– jak wygląda prąd oraz skąd się bierze i w jaki sposób można go magazynować,

– co sprawia, że mikrofala lub piekarnik są w stanie podgrzać i upiec jedzenie,

– jak wygląda dźwięk i czy każdy słyszy tak samo,

– dlaczego Księżyc wpływa na przypływy i odpływy wód na Ziemi,

– co sprawia, że widzimy kolory i dlaczego je widzimy,

– skąd się wzięło przyciąganie.